Zobacz profil

MEMELETTER #15

MEMELETTER #15
Stworzone przez Wojtek • Wydanie #15 • Zobacz online
Cześć memiarze! Mam taką teorię (którą pewnie ktoś już opisał), że jedną z ważniejszych cech dobrych memów jest ich zrozumiałość przez odpowiednią grupę odbiorców. Memiarze mają dość dobrze wykształconą umiejętność wychwytywania sensu, czy żartu, ale też sposobu jego podania w formie mema. Dzięki temu też dość dobrze sobie radzą z przetwarzaniem i podawaniem dalej kolejnych jego wersji, co ma ogromny wpływ na “wiralowość” danego mema.
Są jednak memy z innej kategorii. Takiej gdzie ktoś z zewnątrz widząc mema w określonej postaci nie będzie miał pojęcia na co patrzy. Bez żadnej wiedzy na temat historii rozwoju danego mema nie ma szans na złapanie referencji.
Można by teoretycznie powiedzieć tak o każdym memie (bo “niememiarze” rzadko rozumieją o co chodzi w niektórych obrazkach), ale tym razem gwarantuję, że jeżeli nie znacie tego memiksa to byście nie złapali skąd pochodzi.
No bo co to jest:
| || || |_
… i jak się to łączy ze stratą?

Jest drugi czerwca 2008. Tim Buckley, rysownik popularnych “stripów” komiksowych pod tytułem Ctr+Alt+Del (CAD) publikuje nowy rysunek pod tytułem “Loss”:
Loss / Tim Buckley (Ctrl+Alt+Del)
Loss / Tim Buckley (Ctrl+Alt+Del)
CAD był wtedy dość popularny i do momentu publikacji tego konkretnego stripa był uznawany za humorystyczny, raczej krążący wokół lekkich tematów związanych z grami komputerowymi. Ale ten odcinek wszystko zmienił - główni bohaterowie spodziewający się dziecka niestety doświadczają poronienia.
Ta nagła zmiana tonu, odejście zupełnie od lekkiej tematyki i wejście w tak ciemne rejony emocjonalne uderzyły w dotychczasowych fanów bardzo mocno i w dość niespodziewany sposób.
Fani się zbuntowali. Ich orężem stała się ironia i parodia.
Powstało mnóstwo przeróbek:
Cyanide and Happiness / Explosm.net
Cyanide and Happiness / Explosm.net
Patrick Alexander / Eegra (Web Archive)
Patrick Alexander / Eegra (Web Archive)
Na 4chanie powstało przynajmniej kilka nitek dedykowanych wyśmiewaniu Ctrl+Alt+Del i tego konkretnego odcinka. Trudno powiedzieć, czy w celu wyśmiania, czy upokorzenia Buckleya zaczęły się pojawiać na forach wersje minimalistyczne jego komiksu. I tak powstały wersje odarte ze znaczenia i wykorzystujące najbardziej charakterystyczne elementy komiksu.
Pierwszy obrazek: jeden człowiek (jedna pionowa kreska). Drugi: dwie osoby (dwie pionowe kreski, czasem jedna niżej niż druga), trzeci to znowu dwie pionowe kreski, a ostatni to dwie kreski z czego jedna jest pozioma.
Wersje minimalistyczne weszły na taki poziom absurdu i odklejenia od oryginału, że niektóre bardzo trudno jest przypisać do “Loss”. Ale ktoś kto ma wprawne oko i ma świadomość istnienia tego mema - zawsze zrozumie gdzie jest referencja.
Muzyczna strata
Muzyczna strata
Alternatywna nazwa mema to Loss.jpg
Alternatywna nazwa mema to Loss.jpg
Crossover z memem "Is this pidgeon?" z serii "When you see it"
Crossover z memem "Is this pidgeon?" z serii "When you see it"
Dlaczego akurat dzisiaj o tym mówię? Zainspirował mnie trailer nowego Matrixa (który wrzucam Wam do obejrzenia na końcu memelettera). Niedługo po premierze jeden z Twitterowych śmieszków zrobił alternatywną wersję plakatu. Przepiękną zresztą.
WHEN YOU SEE IT:
Niestety nie mogłem zalinkować do oryginału, bo konto twórcy zostało zawieszone. 😢
Matrix 4 będzie w kinach już w grudniu!
MATRIX ZMARTWYCHWSTANIA - Oficjalny zwiastun #1 PL
MATRIX ZMARTWYCHWSTANIA - Oficjalny zwiastun #1 PL
Dzięki za przeczytanie całego memelettera! Do usłyszenia za dwa tygodnie!
A jeżeli chcesz otrzymać memeletter za tydzień - zapraszam do dołączenie do członków stowarzyszenia memologów, za jedyne 2$ miesięcznie! ☺️
Możesz zapisać się TUTAJ.
Pa!
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera?
Become a member for $2 per month
Don’t miss out on the other issues by Wojtek
Wojtek
Stworzone przez Wojtek

To jest newsletter z memuchami. Chcesz memuchy? Masz memuchy. Wybierane ręcznie przez Wojtka, więc nie jakieś lipne. Dobre takie.

You can manage your subscription tutaj
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Starannie sporządzone przez Wojtek przy użyciu Revue.