MEMELETTER #15

#15・

Stay up to date, be part of a community and show your support.

33

wydań

Zapisz się na mój newsletter

By subscribing, you agree with Revue’s Warunkami korzystania and Polityką prywatności and understand that Wojtek will receive your email address.

MEMELETTER #15
Stworzone przez Wojtek • Wydanie #15 • Zobacz online
Cześć memiarze! Mam taką teorię (którą pewnie ktoś już opisał), że jedną z ważniejszych cech dobrych memów jest ich zrozumiałość przez odpowiednią grupę odbiorców. Memiarze mają dość dobrze wykształconą umiejętność wychwytywania sensu, czy żartu, ale też sposobu jego podania w formie mema. Dzięki temu też dość dobrze sobie radzą z przetwarzaniem i podawaniem dalej kolejnych jego wersji, co ma ogromny wpływ na “wiralowość” danego mema.
Są jednak memy z innej kategorii. Takiej gdzie ktoś z zewnątrz widząc mema w określonej postaci nie będzie miał pojęcia na co patrzy. Bez żadnej wiedzy na temat historii rozwoju danego mema nie ma szans na złapanie referencji.
Można by teoretycznie powiedzieć tak o każdym memie (bo “niememiarze” rzadko rozumieją o co chodzi w niektórych obrazkach), ale tym razem gwarantuję, że jeżeli nie znacie tego memiksa to byście nie złapali skąd pochodzi.
No bo co to jest:
| || || |_
… i jak się to łączy ze stratą?

Jest drugi czerwca 2008. Tim Buckley, rysownik popularnych “stripów” komiksowych pod tytułem Ctr+Alt+Del (CAD) publikuje nowy rysunek pod tytułem “Loss”:
Loss / Tim Buckley (Ctrl+Alt+Del)
Loss / Tim Buckley (Ctrl+Alt+Del)
CAD był wtedy dość popularny i do momentu publikacji tego konkretnego stripa był uznawany za humorystyczny, raczej krążący wokół lekkich tematów związanych z grami komputerowymi. Ale ten odcinek wszystko zmienił - główni bohaterowie spodziewający się dziecka niestety doświadczają poronienia.
Ta nagła zmiana tonu, odejście zupełnie od lekkiej tematyki i wejście w tak ciemne rejony emocjonalne uderzyły w dotychczasowych fanów bardzo mocno i w dość niespodziewany sposób.
Fani się zbuntowali. Ich orężem stała się ironia i parodia.
Powstało mnóstwo przeróbek:
Cyanide and Happiness / Explosm.net
Cyanide and Happiness / Explosm.net
Patrick Alexander / Eegra (Web Archive)
Patrick Alexander / Eegra (Web Archive)
Na 4chanie powstało przynajmniej kilka nitek dedykowanych wyśmiewaniu Ctrl+Alt+Del i tego konkretnego odcinka. Trudno powiedzieć, czy w celu wyśmiania, czy upokorzenia Buckleya zaczęły się pojawiać na forach wersje minimalistyczne jego komiksu. I tak powstały wersje odarte ze znaczenia i wykorzystujące najbardziej charakterystyczne elementy komiksu.
Pierwszy obrazek: jeden człowiek (jedna pionowa kreska). Drugi: dwie osoby (dwie pionowe kreski, czasem jedna niżej niż druga), trzeci to znowu dwie pionowe kreski, a ostatni to dwie kreski z czego jedna jest pozioma.
Wersje minimalistyczne weszły na taki poziom absurdu i odklejenia od oryginału, że niektóre bardzo trudno jest przypisać do “Loss”. Ale ktoś kto ma wprawne oko i ma świadomość istnienia tego mema - zawsze zrozumie gdzie jest referencja.
Muzyczna strata
Muzyczna strata
Alternatywna nazwa mema to Loss.jpg
Alternatywna nazwa mema to Loss.jpg
Crossover z memem "Is this pidgeon?" z serii "When you see it"
Crossover z memem "Is this pidgeon?" z serii "When you see it"
Dlaczego akurat dzisiaj o tym mówię? Zainspirował mnie trailer nowego Matrixa (który wrzucam Wam do obejrzenia na końcu memelettera). Niedługo po premierze jeden z Twitterowych śmieszków zrobił alternatywną wersję plakatu. Przepiękną zresztą.
WHEN YOU SEE IT:
Niestety nie mogłem zalinkować do oryginału, bo konto twórcy zostało zawieszone. 😢
Matrix 4 będzie w kinach już w grudniu!
MATRIX ZMARTWYCHWSTANIA - Oficjalny zwiastun #1 PL
MATRIX ZMARTWYCHWSTANIA - Oficjalny zwiastun #1 PL
Dzięki za przeczytanie całego memelettera! Do usłyszenia za dwa tygodnie!
A jeżeli chcesz otrzymać memeletter za tydzień - zapraszam do dołączenie do członków stowarzyszenia memologów, za jedyne 2$ miesięcznie! ☺️
Możesz zapisać się TUTAJ.
Pa!
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera?
Become a member for $2 per month
Don’t miss out on the other issues by Wojtek
Wojtek
Stworzone przez Wojtek

To jest newsletter z memuchami. Chcesz memuchy? Masz memuchy. Wybierane ręcznie przez Wojtka, więc nie jakieś lipne. Dobre takie.

You can manage your subscription tutaj
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Starannie sporządzone przez Wojtek przy użyciu Revue.